Oman is een land dat je heel goed tijdens een rondreis kunt ontdekken. De panoramische uitzichten, oude forten en afwisselende natuur zorgen samen voor een bijzondere mix. In korte tijd maak je kennis met de Arabische cultuur en tradities en rijd je over bergpassen en woestijnwegen die je niet iedere dag tegenkomt. Onderweg word je vaak welkom geheten door vriendelijke Omani’s die je graag koffie of thee aanbieden.
Juist daarom is een rondreis door Oman zo geschikt om zelf te plannen. Met deze reisroute door Oman ontdek je in 11 dagen de mooiste plekken van het land. Wij reden deze route zelf in 9 dagen, maar achteraf zouden we er 11 dagen voor uittrekken om meer rust in te bouwen.
Benieuwd hoe wij onze rondreis door Oman hebben ingedeeld? Hieronder vind je onze dag-tot-dag planning met praktische tips en suggesties voor als je korter of juist langer wilt reizen.
Onze reisroute voor Oman in 9 tot 16 dagen
Jouw vervoer voor deze reisroute door Oman
De wegen in Oman zijn goed onderhouden en de belangrijkste plaatsen zijn verbonden met snelwegen of nationale wegen. Oman is een ontwikkeld en veilig land, waardoor zelf rondreizen heel makkelijk gaat. Het openbaar vervoer is beperkt en omdat je veel onderweg bent, is een eigen huurauto eigenlijk onmisbaar. Voor deze route heb je een 4×4 nodig, omdat je ook stukken rijdt die niet geasfalteerd zijn. Check bij het ophalen goed of je ook echt een 4×4 meekrijgt, want die heb je echt nodig in de woestijn en op ongeasfalteerde wegen. Wij boeken onze auto altijd via Sunny Cars vanwege de Nederlandstalige klantenservice en de all-risk dekking.
In Oman zagen we veel 4×4’s met daktent rijden. De Nederlandse reisorganisatie Oman Nomads biedt dit aan; wildkamperen is overal toegestaan en hoe gaaf is het om je daktent op te klappen en te genieten van de ondergaande zon? Wil je dit met iets meer gemak, dan kun je je individuele rondreis via Oman Nomads boeken.
Leestip: alles wat je moet weten over auto huren en autorijden in Oman

Hoeveel dagen heb je nodig in Oman?
Hoewel veel bezienswaardigheden dicht bij elkaar liggen en de infrastructuur het reizen makkelijk maakt, raden wij aan minimaal 10 tot 12 dagen in Oman te verblijven. Onze rondreis duurde 9 dagen, maar achteraf waren we graag 2 of 3 dagen langer gebleven. Er is veel te zien, en ook al zijn de afstanden niet groot, door het vele reizen en alle stops onderweg is het prettig om wat extra rust in te bouwen. Wil je ook het zuiden bezoeken, wat wij helaas niet hebben gedaan, reken dan zeker 3 tot 4 extra nachten. Om in het zuiden te komen neem je een binnenlandse vlucht van Muscat naar Salalah.
Reisroute Oman: onze aanbevelingen voor een rondreis door Oman
Op basis van onze ervaringen in Oman kunnen we verschillende reisroutes voor een rondreis delen. We laten eerst onze eigen 9-daagse route zien, maar delen daarnaast ook een alternatieve route voor 12 dagen gebaseerd op wat wij anders zouden doen. Voor een reisroute naar het zuiden van Oman geven we alleen aan hoeveel extra nachten we aanraden, omdat wij zelf niet in het zuiden geweest zijn en daarom geen dagplanning kunnen bieden.
Voor de bezienswaardigheden en activiteiten tijdens de stops op deze route hebben we aparte blogs geschreven met informatie en tips zodat je zelf kunt lezen wat je er kunt doen en hoeveel tijd je nodig hebt.
Leestip: Zo duur is een reis door Oman. Een duidelijk overzicht van de kosten
Beste reistijd voor Oman
De beste reistijd voor Oman is van oktober tot april. Overdag liggen de temperaturen tussen de 25 en 30 graden, ’s avonds koelt het af. December en januari zijn het koelst, met gemiddeld 25 graden, terwijl oktober rond de 30 graden ligt. In de bergen kan het ’s avonds en ’s nachts wel behoorlijk afkoelen.
De zomers in Oman zijn extreem heet, met temperaturen die kunnen oplopen tot 50 graden. Veel woestijnkampen zijn vanaf april gesloten vanwege de hitte.
Van november tot januari is er meer kans op regen, soms met flinke buien in de wadi’s. Controleer daarom altijd vooraf of je veilig door de kloven kunt lopen of zwemmen.
Reisroute voor 9 dagen in Oman
Dag 1: Aankomst in Muscat
Dag 2: Muscat
Dag 3: Muscat – Sur
Dag 4: Sur – Wahiba Sands
Dag 5: Wahiba Sands – Nizwa
Dag 6: Nizwa
Dag 7: Nizwa – Jebel Shams
Dag 8: Jebel Shams – Muscat
Dag 9: Vertrek naar Nederland
Op veel plekken lees je dat de route vanuit Muscat richting Jebel Shams gaat. Wij reden de route juist andersom en kozen ervoor om na Muscat eerst naar Sur te gaan, omdat we de mooiste plekken graag voor het laatst wilden bewaren. Daardoor reden wij aan het einde van onze reis vanaf Jebel Shams omlaag door de vallei Wadi Bani Awf, wat volgens ons iets makkelijker te rijden is op een offroad weg door de bergen dan steil omhoog rijden. We hadden bovendien de zon in onze rug, waardoor de uitzichten nog mooier waren omdat we niet tegen de zon in keken.
Je kunt deze route natuurlijk ook in de gebruikelijke richting rijden en vanuit Muscat in Jebel Shams starten. Rijd je via de avontuurlijke vallei Wadi Bani Awf, reken dan op een volle dag inclusief verschillende stops. Heb je geen 4×4 of wil je de vallei vermijden, dan kun je via de hoofdweg naar Jebel Shams rijden. In dat geval kun je Fort Nakhal aan je route toevoegen. Wij huurden een 4×4 en vonden de weg door Wadi Bani Awf een van de hoogtepunten van onze reisroute door Oman.

Reisroute voor 12 dagen in Oman
Dag 1: Aankomst in Muscat
Dag 2: Muscat
Dag 3: Muscat – Sur
Dag 4: Sur – Wahiba Sands
Dag 5: Wahiba Sands
Dag 6: Wahiba Sands – Nizwa
Dag 7: Nizwa
Dag 8: Nizwa – Jebel Akhdar
Dag 9: Jebel Akhdar
Dag 10: Jebel Akhdar – Jebel Shams
Dag 11: Jebel Shams – Muscat
Dag 12: Vertrek naar Nederland
In deze voorbeeldroute voeg je een extra nacht in de woestijn toe en een extra stop: Jebel Akhdar, de “Groene Berg”, onderdeel van het Hajar-gebergte. In dit gebied kun je oude dorpjes bezoeken, wandelen en even bijkomen in een van de luxe resorts.
Als je doorreist naar het zuiden, volstaat één nacht in de Wahiba Sands, omdat je in het zuiden ook de Rub al Khali bezoekt en daar overnacht.
Reisroute voor 16 dagen in Oman
Dag 1: Aankomst in Muscat
Dag 2: Muscat
Dag 3: Muscat – Sur
Dag 4: Sur – Wahiba Sands
Dag 5: Wahiba Sands
Dag 6: Wahiba Sands – Nizwa
Dag 7: Nizwa
Dag 8: Nizwa – Jebel Akhdar
Dag 9: Jebel Akhdar – Jebel Shams
Dag 10: Jebel Shams – Muscat
Dag 11: Vertrek naar Salalah
Dag 12: Salalah
Dag 13: Salalah – Rub al Khali/Empty Quarter
Dag 14: Rub al Khali/Empty Quarter
Dag 15: Rub al Khali/Empty Quarter – Salalah
Dag 16: Salalah – Muscat – evt. vertrek naar Nederland, afhankelijk van de vluchttijden
Dag 17: Vertrek naar Nederland
Omdat wij zelf het zuiden niet hebben bezocht, kunnen we daarom geen gedetailleerde informatie of adviezen geven over de dagindeling in het zuiden. Dit gebied staat wel op onze lijst om in de toekomst te ontdekken.


Dag 1: Aankomst in Muscat
Na een vlucht van ongeveer 7 uur, eventueel met een tussenstop in Dubai zoals wij deden, kom je aan in Muscat. Meestal land je vroeg in de ochtend en kun je direct je huurauto ophalen op het vliegveld. Gebruik deze dag om rustig te landen en kennis te maken met Oman.
De belangrijkste bezienswaardigheid van Muscat is de Sultan Qaboos Grand Mosque. Omdat deze alleen te bezoeken is tussen 08:00 en 11:00 (behalve op vrijdag), kun je je dag beter starten in de gezellige wijk Mutrah. Hier vind je een boulevard langs de zee, het Mutrah Fort, dat vooral bij zonsondergang prachtig is, en de traditionele souks.
Bij Qurum Beach ligt Kaia, een leuk tentje voor een verkoelend drankje en wat lekkers. Vergeet ook niet een stukje door te rijden naar het Al Alam-paleis van de sultan; in de avond is het gebied mooi verlicht. Het Royal Opera House is een andere aanrader om ’s avonds te bekijken, ook vanwege de sfeervolle verlichting.
Bezienswaardigheden: Mutrah Corniche, Mutrah Fort, Mutrah souks, Al Alam-paleis, Royal Opera House
Slaaptip: Royal Tulip Muscat
Leestip: 11 toffe tips voor wat te doen in Muscat


Dag 2: Muscat en Damaniyat eilanden
Vandaag gaat de wekker vroeg, want om 08:00 uur begint je bezoek aan de Sultan Qaboos moskee. Je kunt natuurlijk ook later naar de moskee, maar vanaf 08:30 wordt het drukker bij de moskee en verschijnen ook de eerste groepen. Let erop hoe je je kleedt als je de moskee bezoekt. Vrouwen moeten een lange broek, een lang shirt en een hoofddoek dragen; enkels en polsen moeten bedekt zijn en hier wordt goed op gelet. Mannen moeten een lange broek dragen, een t-shirt is genoeg.
Bezienswaardigheden: Sultan Qaboos moskee, Daymaniyat eilanden
Let op: de Sultan Qaboos Grand Mosque is iedere dag te bezoeken tussen 08:00 en 11:00 (behalve op vrijdag) voor niet-moslims.


Na je bezoek aan de moskee kun je even ontspannen aan het strand of slenteren langs de boulevard. In de middag staat een tour naar de Daymaniyat-eilanden op de planning, wat wij echt een aanrader vinden. De eilanden liggen op ongeveer een half uurtje varen van Muscat en zijn bekend om hun rijke onderwaterwereld en grazende schildpadden. Met een beetje geluk zie je ook dolfijnen, al kun je hiervoor ook een aparte tour boeken. Wij gingen op een privé tour met Cruise Oman, maar je kunt ook kiezen voor een groeps tour. De Daymaniyat-eilanden zijn te bezoeken tussen oktober en april.
Boek je snorkel tour naar de Damaniyat eilanden
Lees ook: de Daymaniyat eilanden, het snorkelparadijs van Oman


Dag 3: Onderweg naar Sur
De rondreis gaat nu echt beginnen en deze dag rijd je richting Sur. Onderweg zijn er een aantal leuke stops waar je kunt uitstappen. Wil je van een mooi uitzicht genieten zonder andere mensen, zet dan koers naar Yenkit Bay viewpoint. Je hebt hiervoor wel een 4×4 nodig. Wij vonden dit een prachtig uitzichtpunt en zagen zelfs een pijlstaartrog zwemmen. Heb je hier geen tijd voor, dan kun je rechtstreeks via de snelweg naar Bimmah Sinkhole rijden. Bimmah Sinkhole is een zinkgat gevuld met helder blauwgroen water. Je kunt hier zwemmen of je voeten in het water laten, terwijl de visjes een gratis ‘Fish Spa’ verzorgen.


Een andere mooie stop is Hidden Beach, een baai met turquoise water. Wadi Shab kun je ook nog bezoeken; de wandeling duurt ongeveer drie uur. Wij kozen er zelf voor om dit tot de volgende ochtend te bewaren, zodat we deze prachtige plek niet met te veel anderen hoefden te delen.
Het eindpunt is Sur, een charmant havenstadje dat bekendstaat om de scheepsbouwtraditie, vooral de bouw van traditionele houten dhows. Je kunt de Al Ayjah-wachttoren bezoeken voor een mooi uitzicht over de stad en de zonsondergang bekijken vanaf de Al Ayjah-vuurtoren. Achter deze wijk ligt een boulevard met diverse hippe zaakjes en koffietentjes.
Bezienswaardigheden: Yenkit Bay viewpoint, Bimmah Sinkhole, Hidden Beach, Sur
Afstand Muscat – Sur: 251 km, 03:15 uur exclusief stops onderweg
Slaaptip: Sur Grand Hotel




Dag 4: Wadi Shab en Wahiba Sands
Vanuit Sur is het ongeveer 40 minuten richting Wadi Shab. Je rijdt een klein stukje terug richting Muscat. Wadi Shab is de mooiste wadi van Oman en je kunt een mooie wandeling maken in de kloof. Om aan de wandeling te beginnen wordt je met een bootje naar de overkant gebracht. Hiervoor betaal je 1 rial. Neem hiervoor contant geld mee.
De mooie wandeling door de kloof duurt ongeveer 40-45 minuten en af en toe klim je over grotere rotsen en het laatste stuk loop je over een oud irrigatiesysteem. Na 45 minuten kom je aan bij een waterpoel. Je kunt nog verder door zwemmend door een aantal poelen naar een grot te zwemmen. Dit duurt ongeveer 10 minuten. Je moet hiervoor door een smalle kloof, maar het is echt gaaf om te doen. Neem wel een waterdichte tas en waterschoenen mee. Je kleren kun je op de rotsen achterlaten. In totaal waren wij hier ongeveer 3 uur.



Na deze mooie wandeling rijd je door naar de Wahiba Sands woestijn. Je kan eventueel nog een stop maken bij een andere mooie wadi: Wadi Bani Khalid. Hier kun je ook zwemmen, maar hier wordt wel van je verwacht dat je in lange kleding zwemt omdat hier veel locals komen.
Voordat je de woestijn in gaat, dien je je banden een beetje leeg te laten. Hiervoor betaal je ongeveer 2-3 rial en ook weer contant. Het is mogelijk om je te laten oppikken door het kamp waar je verblijft, maar wij vonden het veel leuker om zelf over de zandduinen te crossen. In de woestijn kun je verschillende activiteiten doen, zoals dune bashing of sandboarden. Geniet van de zonsondergang en vergaap je aan de schitterende sterrenhemel voordat je gaat slapen.
Tip: Wij raden aan om een nacht extra te boeken in de woestijn en echt even te genieten van de omgeving. Wij verbleven bij Thousand Nights Camp en hadden graag nog een dag langer willen genieten van het zwembad en de activiteiten.
Bezienswaardigheden: Wadi Shab, Wadi Bani Khalid, Wahiba Sands
Afstand Sur – Wahiba Sands, via Wadi Shab: 194 km, 02:27 uur exclusief stops onderweg en de weg naar je kamp. Houd er rekening mee dat je maximaal 45 minuten reistijd hebt naar je kamp in de woestijn
Wil je genieten van een donkere sterrenhemel? Boek je verblijf in de woestijn dan wanneer er geen maan is. Check van tevoren de maancyclus, zodat je niet tijdens volle maan in de woestijn bent.
Slaaptip: Diep verscholen in de woestijn: Thousand NIghts Camp



Dag 5 en 6: Nizwa: cultuurhart van het binnenland
Na dit woestijnavontuur rijd je verder richting Nizwa. Onderweg kun je stoppen in Birkat Al Mouz, een oud dorp met vervallen huizen en mooie palmoases. Een leuke plek om even uit te rusten is Banana, waar je iets kunt drinken tussen de bananenplantages. De banaan-aardbei smoothie is echt heel lekker.
Nizwa ligt in het binnenland en was eeuwenlang de hoofdstad van Oman. Het was een belangrijk handelscentrum en dat zie je nog steeds terug wanneer je door de smalle steegjes wandelt. Er is genoeg te doen in en rondom de stad, waardoor het fijn is om hier twee nachten te blijven.
Bezoek het Nizwa Fort en struin door de souks voor kruiden, dadels of kleine souvenirs. Wil je iets meekrijgen van oude tradities, zorg dan dat je op donderdag aankomt, zodat je vrijdagochtend rond 07:00 de geitenmarkt kunt zien.
Vanuit Nizwa kun je ook het Jabreen-kasteel en het imposante Bahla Fort bezoeken, dat op de UNESCO Werelderfgoedlijst staat.
Tip: je kunt nog een extra nacht toevoegen in Jebel Akhdar. Vanuit Jebel Akhdar kun je dan nog een aantal verlaten dorpjes bezoeken, zoals Birkat Al Mouz, zodat je deze niet op de weg van Wahiba Sands naar Nizwa hoeft te doen. Je kunt in het gebied ook mooie hikes maken, zoals de Three Villages Walk.
Bezienswaardigheden: Birkat al Mouz (+ viewpoint op Google intypen voor mooi uitzicht over het verlaten dorpje), Nizwa fort, geitenmarkt, souks, Jabreen Castle, Bahla Fort
Afstand Wahiba Sands – Nizwa: 190 km, 02:20 uur exclusief stops onderweg
Slaaptip: Al Jaililan Inn
Lees ook: 9 x leuke tips voor Nizwa en omgeving




Dag 7: Jebel Shams
Vandaag trek je de bergen in, met als eindpunt de hoogste berg van Oman: Jebel Shams. Je kunt de ochtend beginnen bij Nizwa Fort, maar misschien heb je dit al eerder bezocht. In dat geval kun je het rustig aan doen en eerst ontbijten. Ons favoriete adres voor ontbijt in Nizwa is Athar Café, met mooi uitzicht op Nizwa fort en de moskee.
Onderweg richting Jebel Shams zijn de oude dorpjes Al Hamra en Misfat Al Abyeen leuke stops. Vooral Misfat Al Abyeen is een aanrader; het is een van de mooiste oude dorpen van Oman. Je kunt je auto buiten het dorp parkeren en een wandeling maken langs de aangegeven routes. Voor een lunch is Rogan’s Café een fijne plek, verscholen tussen de toppen van de palmbomen.
Je kunt nog een laatste stop toevoegen aan de route of rechtstreeks doorrijden naar je accommodatie bij Jebel Shams. Wij kozen ervoor om nog door te rijden naar Wadi Damm, een redelijk onontdekte wadi op ongeveer een uur van Jebel Shams.
Vergis je niet in de temperatuur van het water. In tegenstelling tot Wadi Shab is het water fris, maar je kunt er een zeker een verfrissende duik in nemen. Deze route is alleen aan te raden met een 4×4. Als je hier naartoe wilt, navigeer dan via ‘Sunset View House’ voordat je naar Wadi Damm Parking navigeert, zodat je zeker weet dat je de juiste weg neemt. Google Maps leidde ons anders via een afgesloten weg, waardoor we een half uur om moesten rijden.
Daarna rijd je naar je accommodatie. Wij verbleven in Sama Al Khutaim, dat perfect ligt aan de start van de wandeling van morgen. Boek een kamer met uitzicht op de bergen voor een fenomenaal uitzicht over de hoogste bergketen van Oman, Jebel Shams.
Bezienswaardigheden: Al Hamra (+ viewpoint in Google Maps intypen voor mooi uitzicht over Al Hamra), Misfat Al Abyeen, Wadi Damm, Jebel Shams
Afstand Nizwa – Jebel Shams via Wadi Damm: 108 km, 02:33 uur exclusief stops onderweg
Slaaptip: Sama al Khutaim
Lees ook: De Balcony Walk bij Jebel Shams, de mooiste wandeling van Oman




Dag 8: Mooie wandeling door Jebel Shams en de avontuurlijke Wadi Bani Awf vallei
Vandaag staat een lange dag voor de boeg en je wekker gaat om 05:45, maar het is het meer dan waard. Je begint aan de spectaculaire W6 Balcony Walk. Vanuit je accommodatie kun je zo naar het startpunt lopen. Start rond 06:00, een half uur voor zonsopkomst. De wandeling is ongeveer 8 km retour en duurt zo’n 3 uur, terwijl de opkomende zon de bergen prachtig verlicht.




Na de wandeling rijd je richting Muscat. Heb je een 4×4, dan is het een must om via Wadi Bani Awf te rijden: ongeveer 60 km offroad, met haarspeldbochten en adembenemende uitzichten. Onderweg kun je meerdere keren stoppen, bijvoorbeeld bij Bilad al Sayt en Adventure Snake Canyon. Dit was by far een van de hoogtepunten van onze rondreis door Oman.
Een laatste stop is het Nakhal Fort, een mooi fort omgeven door bergen en palmbomen.
Lees ook: offroad rijden met een 4×4 door Wadi Bani Awf, een echt avontuur





Vervolgens vervolg je de weg naar Muscat. Yiti Viewpoint is een mooi uitkijkpunt om je rondreis door Oman af te sluiten, met uitzicht over de witte huisjes van de stad.
Morgenvroeg lever je de auto in op het vliegveld en ga je naar huis, maar wel met een rugzak vol herinneringen die niemand je meer afneemt.

Bezienswaardigheden: Wadi Bani Awf, Bilad Sayt, Adventure Snake Canyon, Little Snake Canyon, Nakhal Fort, Yiti Viewpoint
Afstand Jebel Shams – Muscat via Wadi Bani Awf: 262 km, 05:15, uur exclusief stops onderweg. Houd er rekening mee dat je deze route alleen met een 4×4 kunt rijden.
Slaaptip: Royal Tulip Muscat
Zelf organiseren of boeken via een organisatie?
Een rondreis door Oman is makkelijk zelf te plannen. Je route helemaal zelf uitstippelen geeft je vrijheid: je bepaalt zelf je huurauto, accommodaties en dagindeling. Wij planden onze reis helemaal zelf en dat ging hartstikke soepel. In onze blogs over Oman delen we tips die je helpen om je rondreis van begin tot eind zelf te plannen.
Wil je toch wat meer gemak en zekerheid, dan kun je de reis ook via een reisorganisatie boeken.
Extra leuk is om je reis te laten organiseren door Oman Nomads en met een 4×4 met daktent door Oman te reizen. Bij deze reis zit de huurauto met daktent inbegrepen, evenals kampeerspullen, slaapspullen en een hotelovernachting inclusief ontbijt. Je kunt de rondreis met daktent eventueel onderbreken door in Nizwa een extra hotelovernachting te boeken.
Ga voor zekerheid en boek je avontuurlijke rondreis door Oman met Oman Nomads

Nog geen reacties.