El Torcal de Antequera: onverwacht het hoogtepunt van onze reis

Inhoudsopgave

Een van de hoogtepunten van onze reis door Andalusië was toch echt wel het bezoeken van El Torcal de Antequera. Dit bijzondere natuurpark bestaat uit een woest berglandschap vol grillige rotsformaties. Door miljoenen jaren aan erosie is El Torcal de Antequera veranderd in een soort natuurlijke beeldentuin, waar je blijft kijken naar de vormen in het gesteente. In het park kun je mooie hikes maken, van kort tot wat uitdagender. Volgens ons is het echt de moeite waard om tijdens je rondreis door Andalusië een bezoek te brengen aan El Torcal de Antequera. Het ligt op ongeveer een uur rijden van zowel Málaga als Granada, dus goed te combineren met andere highlights in de regio.

Onze ervaringen in El Torcal de Antequera

Wij reden vanuit onze accommodatie naar El Torcal de Antequera en kozen daar voor de gele wandelroute. Een aanrader. Het was prachtig om tussen de grillige rotsformaties te lopen, alsof we even op een andere planeet waren. Het landschap is zó uniek dat je bijna vergeet dat je nog steeds in Andalusië bent. Juist dat maakt een bezoek aan El Torcal de Antequera zo bijzonder: je vindt nergens anders zo’n vreemd, buitenaards landschap. Voor ons was dit dan ook echt een van de hoogtepunten van de reis. We zouden iedereen aanraden om tijdens een rondreis door Andalusië zeker El Torcal de Antequera mee te pakken.

Wat is El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera is een natuurpark in Andalusië, gelegen in de bergketen Sierra del Torcal, net buiten het plaatsje Antequera. Het ligt op zo’n 1200 meter hoogte, en zodra je hier rondloopt, voelt het alsof je midden in een natuurdocumentaire bent beland. Wat nu een bizar rotslandschap is, lag miljoenen jaren geleden nog onder zee. Ongeveer 150 miljoen jaar terug botsten Afrika en Europa tegen elkaar, en het kalksteen uit de zeebodem werd omhooggeduwd. Dat verklaart ook waarom je hier nog overal fossielen ziet, gewoon in de rotsen om je heen. Door de eeuwen heen hebben wind en regen dit gebied uitgesleten tot een soort surrealistische beeldentuin.

Het park is niet enorm – zo’n 1170 hectare – maar groot genoeg om je klein te voelen tussen die torenhoge rotspartijen. El Torcal de Antequera wordt gezien als een van de bijzonderste karstlandschappen van Europa. En dat het deel uitmaakt van het UNESCO Werelderfgoed verbaast ons niks: je ziet hier iets wat je nergens anders tegenkomt.

Wandelen in El Torcal de Antequera

In El Torcal de Antequera kun je kiezen uit drie verschillende wandelroutes, die allemaal starten bij het bezoekerscentrum. De routes zijn duidelijk gemarkeerd met gekleurde pijlen en bij het bezoekerscentrum hangt een handige kaart waarop je precies ziet hoe de paden door het park slingeren.

De ondergrond is ruig en op sommige stukken glad, dus goede wandelschoenen zijn geen overbodige luxe.

Groene route – 1,5 kilometer

De groene route is ongeveer 1,5 kilometer lang en je doet er zo’n 30 tot 40 minuten over. Het is een makkelijke wandeling en daarom ideaal als je met kinderen bent of weinig tijd hebt. Een deel van deze route overlapt met de gele, dus je krijgt toch al een voorproefje van het indrukwekkende rotslandschap.

Gele route – 3 kilometer

De gele route is de mooiste en meest afwisselende wandeling door El Torcal de Antequera. Deze ronde van 3 kilometer voert je langs smalle rotsspleten, grillige kalksteenformaties en uitzichtpunten waar je even stil van wordt. De wandeling is goed te doen, al moet je af en toe een beetje klauteren over rotsblokken. Wij liepen deze route zelf en vonden het echt een hoogtepunt van ons bezoek. Als je maar één wandeling wilt doen, dan is dit degene die je moet kiezen. De wandeling duurt ongeveer 1,5 – 2 uur.

Oranje route – 7 kilometer

De oranje route kun je starten bij het bezoekerscentrum of bij de parkeerplaats beneden. In tegenstelling tot de andere twee wandelroutes is dit geen rondje: je loopt dezelfde weg heen en terug. Het pad wordt minder vaak gekozen, waardoor je onderweg waarschijnlijk weinig mensen tegenkomt. Onderweg kom je wel langs ‘El Tornillo’, een spiraalvormige rotsformatie die behoorlijk iconisch is voor El Torcal.

Wij hebben deze route zelf niet gelopen, dus we kunnen niet met zekerheid zeggen of het de moeite waard is om helemaal op en neer te wandelen.

Begeleide tour met gids

Wil je meer van El Torcal de Antequera ontdekken? Boek dan een begeleide tour met een gids. Je gaat dieper het park in en krijgt interessante verhalen over de geschiedenis, fossielen en het bijzondere landschap. Er zijn verschillende tours, van ongeveer 3 tot 5 uur, dus er is altijd wel een route die bij je past.

Uitzichtpunt

Bij het bezoekerscentrum vind je een uitzichtpunt met prachtig zicht over het bijzondere kalksteenlandschap, vol grillige rotsformaties en diepe kloven. Op heldere dagen kijk je zelfs uit over de omliggende bergen en het dal van Antequera. Sla dit uitzichtpunt zeker niet over tijdens je bezoek.

El Torcal de Antequera: onverwacht het hoogtepunt van onze reis

Tip: neem een vest of extra laagje mee als je naar El Torcal de Antequera gaat. Het kan daar zomaar 10 graden koeler zijn dan in de binnenlanden.

Hoe kom je bij El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera is alleen bereikbaar met de auto, dus een huurauto is eigenlijk onmisbaar. De weg naar het natuurpark is goed te rijden, en vanaf zowel Málaga als Granada doe je er ongeveer een uur over. Wij bezochten El Torcal de Antequera vanuit onze accommodatie in Álora en kregen de tip om via het binnenland te rijden. Die tip geven we graag door: als het kan en je hebt geen haast, kies dan voor de route door het binnenland. Je rijdt zo door het echte Andalusië, met glooiende heuvels, witte dorpjes en olijfboomgaarden zover je kunt kijken.

Heb je geen auto tot je beschikking? Dan kun je met het openbaar vervoer naar Antequera reizen en vanaf daar een taxi nemen naar het natuurpark. Een andere optie is een georganiseerde tour boeken met transfer, bijvoorbeeld vanuit Málaga. Openbaar vervoer tot aan de ingang van het park is er helaas niet. Wil je flexibel zijn en het meeste uit je bezoek halen, dan is een auto echt het makkelijkst.

Parkeren bij El Torcal de Antequera

Wij wilden El Torcal de Antequera ’s ochtends bezoeken en wisten dat er een beperkt aantal parkeerplekken bij het bezoekerscentrum is. Toen we aankwamen, bleek de weg naar de parkeerplaats afgesloten en moesten we de auto beneden parkeren. Je kunt dan kiezen om de laatste 3,5 kilometer omhoog te lopen, maar met warm weer is dat geen aanrader. Er rijden shuttlebusjes die je voor 3 euro per persoon naar het bezoekerscentrum brengen, maar wij besloten eerst het nabijgelegen dorpje Antequera te bezoeken en daar te lunchen. Achteraf zijn we blij dat we dat deden. Rond 14:00 à 15:00 uur gaat de weg naar de parkeerplaats weer open. Toen konden wij de auto boven parkeren en was er voldoende plek.

El Torcal de Antequera: onverwacht het hoogtepunt van onze reis

We zagen dat er maar twee kleine shuttlebussen rijden en er stond een enorme rij mensen te wachten om terug te gaan naar de auto. Je kunt je wel voorstellen dat je na zo’n wandeling geen zin hebt om lang in de warmte in de rij te staan. Neem deze tip dus zeker mee!

Praktische tips voor je bezoek aan El Torcal de Antequera

  • Goede wandelschoenen zijn echt nodig. Het pad is rotsachtig en soms glad — wij waren blij met stevige schoenen.

  • Kom vroeg (tussen 08:00 en 09:00) of juist na 14:00. Dan kun je vaak boven bij het bezoekerscentrum parkeren en vermijd je de drukte bij de shuttlebus.

  • Toegang tot het natuurpark en de parkeerplaatsen is gratis.

  • Het bezoekerscentrum is dagelijks geopend van 10:00 tot 17:00 uur.

  • Neem voldoende water en snacks mee. Er is een klein café bij het bezoekerscentrum, maar onderweg kom je niks tegen.

  • El Torcal ligt op 1200 meter hoogte. Het temperatuurverschil met het binnenland kan oplopen tot 10 graden. Een vest of dun windjack is dus aan te raden, zeker in de koudere maanden.

  • In de zomer is het heet en is er weinig schaduw. Draag een zonnebril, een pet of hoed en smeer je goed in. Vermijd de heetste uren van de dag.

  • Vergeet je camera niet. Het landschap is spectaculair, vooral bij ochtend- of namiddaglicht.

  • Er zijn toiletten bij het bezoekerscentrum.

  • In het park leven berggeiten. Houd afstand en voer ze niet.

  • Blijf op de gemarkeerde paden en neem je afval mee terug. Respect voor de natuur staat voorop.

Powered by GetYourGuide

Bezoek ook het stadje Antequera

Een bezoek aan El Torcal de Antequera is prima te combineren met een uitstapje naar het charmante stadje Antequera. Dat het nog niet overspoeld is met toeristen, snappen wij niet. Of misschien kwamen wij ze niet tegen omdat iedereen bij El Torcal was en ‘s middags Antequera bezocht.

In Antequera kun je de Moorse burcht Alcazaba beklimmen, met een prachtig uitzicht over de stad. Achter de burcht zie je de bergtop ‘de slapende indiaan’ liggen, herken je de vorm? Naast de burcht staat een mooie kerk, die van binnen minder indrukwekkend is.

Verder is de historische binnenstad leuk om doorheen te wandelen, met oude gebouwen, stadspoorten en gezellige pleintjes. Net buiten de stad liggen grafheuvels van 4000 voor Christus, mogelijk de best bewaarde uit de bronstijd in Europa.

Caminoto del Rey een veilige wandelroute sinds 2015

Alle reistips bekijken voor Spanje

Meer reistips, bezienswaardigheden en accommodaties in Spanje ontdekken?

In onze blog staan een aantal affiliate links. Mocht je iets boeken via deze link, dan ontvangen wij daar een kleine commissie over. De prijs blijft voor jou hetzelfde. Ben je tevreden met onze informatie en tips? Dan zouden we het erg waarderen als je een huurauto, overnachting, vliegtickets, reis, activiteiten of producten via onze links boekt. Je vindt de links op onze pagina “Steun Reisgenieters” 

We wensen je een geweldig avontuur toe! Liefs, Dave & Vienna

Foto van Dave & Vienna

Dave & Vienna

Wij zijn Dave en Vienna, de gezichten achter Reisgenieters.nl. Vanuit ons thuis in Limburg trekken we er zo vaak mogelijk op uit om de wereld te ontdekken. Niet via het standaard massatoerisme, maar juist door het inslaan van andere paden. Zo ontstaan unieke belevenissen en reisverhalen die we met veel plezier delen. Op onze blog vind je eerlijke tips, routes, accommodaties en hotspots, altijd gebaseerd op onze eigen ervaringen. Ons doel? Jou inspireren om het beste uit jouw reis te halen, dichtbij huis of ver weg.

Inhoudsopgave

Foto van Dave & Vienna

Dave & Vienna

Wij zijn Dave en Vienna, de gezichten achter Reisgenieters.nl. Vanuit ons thuis in Limburg trekken we er zo vaak mogelijk op uit om de wereld te ontdekken. Niet via het standaard massatoerisme, maar juist door het inslaan van andere paden. Zo ontstaan unieke belevenissen en reisverhalen die we met veel plezier delen. Op onze blog vind je eerlijke tips, routes, accommodaties en hotspots, altijd gebaseerd op onze eigen ervaringen. Ons doel? Jou inspireren om het beste uit jouw reis te halen, dichtbij huis of ver weg.

Meer lezen over reizen in Spanje

Bezienswaardigheden Valencia: 15 x tips met wat te doen

Bezienswaardigheden Andalusië: 9 x doen in Andalusië

Caminito del Rey: spectaculaire wandelroute in Andalusië

Op zoek naar meer inspiratie?

Reisinspiratie Spanje

Nog geen reacties.

Laat een reactie achter

Op zoek naar een van onze reisartikelen?